close
تبلیغات در اینترنت
سپیدار شبکه رایان | سیستم های حفاظتی و نظارتی

سپیدار شبکه رایان | سیستم های حفاظتی و نظارتی

vip
سپیدار شبکه رایان سپیدار شبکه رایان سپیدار شبکه رایان سپیدار شبکه رایان

نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری

نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری

در این مبحث به توضیح خلاصه تشکیل و راه اندازی یک شبکه کامپیوتری که ممکن است در یک شرکت و یا یک سازمان وجود داشته باشد می پردازیم و از پرداختن به جزییات پرهیز می کنیم و جزئیات را در مطالب بعدی توضیح خواهیم داد . در این مطلب توضیحاتی را برای سیستم هایی که اغلب برای شرکت ها و سازمان استفاده شده توضیح می دهیم.

تعریف شبکه بسیار ساده است .  هنگامی یک شبکه ایجاد می شود که شما دو یا چند کامپیوتر یا میزبان (Host) را به یکدیگر متصل کنید به نحوی که قادر به برقراری ارتباط و اشتراک منابع با یکدیگر باشند . اینجا کمی نیاز به دقت دارد . گفتیم به نحوی که قادر به انجام دو کار باشند . برقراری ارتباط (Connection)  - اشتراک منابع (Sharing Resources) . هدف اصلی شبکه نیز همین دو مفهوم است یعنی ما شبکه را بوجود می آوریم تا بتوانیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم و پس از بر قراری ارتباط منابع خود را به اشتراک بگذاریم .

انواع‌ شبکه‌:

شبکه‌ها را می‌توان‌ به‌ دو دسته‌ شبکه‌های‌ محلی‌ LAN و شبکه‌های‌ بزرگ‌تر از آن‌ (WAN) تقسیم‌ کرد.

شبکه‌های‌ محلی‌: Local Area Network این‌ نوع‌ شبکه‌ها به‌ شبکه‌های (LAN) معروف‌ هستند. شبکه های محلی معمولا میزبان 2 تا 20 کامپیوتر و در غالب Work Group میباشند. سرعت این نوع شبکه بسیار زیاد است (معمولا 100MB Per Sec) و می توان حجم داده های بالا را در مدت بسیار کم انتقال داد.

شبکه‌های‌ گسترده‌: Wide Area Network این نوع شبکه ها به شبکه های WAN معروف هستند. این شبکه ها بزرگتر از شبکه های LAN و اغلب برای امور عمومی از آن استفاده می شود. ازجمله این شبکه ها میتوان شبکه های VAN و یا شبکه های بزرگتر مانند Internet و... را نام برد. سرعت انتقال داده ها در این نوع شبکه ها نسبت به LAN (در ایران) بسیار ناچیز میباشد. این کاهش سرعت به خاطر فاصله طولانی است. البته می توان با استفاده از خطوط DSL یا ISDN و یا بی سیم Wire Less سرعت این ارتباط را افزایش داد.

ارتباط بین دستگاه ها یا به اصطلاح device ها میتواند از نوع بی سیم از طریق مانند Wireless Access Point و با سیم از طریق سوییچ ها باشد که انواع مختلفی دارد .

کابل های مورد استفاده در شبکه می تواند بر اساس متراژ و کیفیت در سرعت و محل استفاده متفاوت از نو Cat6 یا Cat5 باشد که هر کدام میتوانند با روکش شیلد یا به عبارتی SFTP باشند که عموما شامل یو فویل آلومینویومی و رشته های محافظ باشد.

همچنین هر دستگاهی که میتواند در شبکه قرار گیرد دارای آی پی IP است که این ای مختص یک دستگاه در شبکه است ، که بحث در مورد IP را به پست های بعدی موکول میکنیم.

نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری برای شرکت ها

همچنین می توان در یک شبکه از یک DEVICE به عنوان سرور استفاده کرد و بقیه دستگاه ها یا به عبارتی بهتر PC ها را به عنوان کلاینت استفاده کرد و از اطلاعات حفاظت کرد و آنرا از دسترس افراد خارج کرد ، بحث مربوط به سرور را در پست های بعدی توضیح خواهیم داد